1. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) PITAHAYA ANEB DRAČÍ OVOCE

1. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) PITAHAYA ANEB DRAČÍ OVOCE

pitahaya,pitaya, dračí ovoce, exotické ovoceNa pultech obchodů se čím dál více objevují nejrůznější druhy exotického ovoce. Vůní, barev a především chutí je takové množství, že si společně vytvoříme průvodce exotického ovoce, abychom věděli, odkud jaké ovoce pochází, k přípravě jakých pokrmů se hodí a jaké vitamíny a prospěšné látky získáváme jeho konzumací. Začínáme pitahayou neboli dračím ovocem!

PITAHAYA, PITAYA, DRAČÍ OVOCE?

Do velkých obchodních řetězů celého světa jsou z Ameriky a Asie dováženy plody jednoho z druhů kaktusů. Pitahaya, zkráceně pitaya nebo také dračí ovoce je dnes vysoce módní potravinou. A souvislost právě s drakem? Vejčité plody jsou pokryté vrstvou tupých, podlouhlých šupin!

pitahaya,pitaya, dračí ovoce, exotické ovoceZajímavostí není pouze název exotického ovoce, ale také jeho květy. Americké domorodé kmeny je používají k výrobě čaje. Květy pro svůj líbezný vzhled a netradiční dobu rozevírání dostaly název královny noci.

pitahaya,pitaya, dračí ovoce, exotické ovoceV našich obchodech se setkáváme s třemi variantami dračího ovoce – růžový plod s bílou dužinou, fialový plod s červenou dužinou nebo žlutý plod s bílou dužinou. Všechny druhy mají jedno společné – drobná černá zrníčka schovaná v dužině, která nám připomínají např. více známá zrníčka v kiwi.

JAK A PROČ JI KONZUMOVAT?

pitahaya,pitaya, dračí ovoce, exotické ovocePitahaya se konzumuje nejčastěji čerstvá. Plod podélně rozřízneme a lžičkou vydlabáváme dužinu se zrníčky. Pro více osvěžující chuť můžeme dužinu lehce pokapat limetkovou nebo citrónovou šťávou.

Dračí ovoce přináší našemu tělu množství vápníku, železa, fosforu, vitamíny B, C i E. Pitahaya obsahuje 90% vody, proto je vhodnou potravinou v horkých letních dnech. Drobná semínka uvnitř dužiny svou chutí připomínají ořechy a jsou bohatá na tuky.

PODĚLTE SE S OSTATNÍMI!

Přišli jste dračímu ovoci na chuť nebo se teprve chystáte ochutnat toto exotické ovoce? Podělte se o Vaše zkušenosti na našem Facebooku nebo v komentářích (viz níže).

2. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) MANGO ANEB TROPICKÝ POKLAD

3. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) MARACUJA ANEB SLADKOKYSELÝ ZÁZRAK

4. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) KARAMBOLA ANEB ŠŤAVNATÉ POKUŠENÍ

5. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) PAPÁJA ANEB OVOCE ANDĚLŮ

6. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) AVOKÁDO ANEB ZÁZRAČNÉ OVOCE, NE ZELENINA!

7. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) GRANÁTOVÉ JABLKO ANEB OVOCE VĚČNÉHO MLÁDÍ

8. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) RAMBUTAN ANEB ČERVENÝ MOŘSKÝ JEŽEK

9. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) KIWI ANEB NENÁPADNÝ ZÁZRAK

10. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) DURIAN ANEB NEVONÍCÍ KRÁL OVOCE

Alena Klementová

Alena Klementová

Jsem absolventkou gymnázia a již druhý rok zasvěcuji studiu tajů psychologie. Svůj volný čas ráda trávím s knihou či domácími mazlíčky. Věnuji se také pečení a kreativnímu psaní. K mým životním snům patří návštěva Islandu a napsání knihy.
Alena Klementová

Latest posts by Alena Klementová (see all)

Napsat komentář

Top