4. díl (letní seriál) JAK LEHCE VKLOUZNOUT ZPĚT DO PRÁCE PO DOVOLENÉ?

4. díl (letní seriál) JAK LEHCE VKLOUZNOUT ZPĚT DO PRÁCE PO DOVOLENÉ?

Máte už dost pracovního frmolu, šéfových připomínek, pomluv od kolegyň, bolavého těla, psychické únavy a dalších negativních pocitů spojených s časem stráveným v zaměstnání? To značí jediné – potřebujete dovolenou. Zaručeně poznáte, kdy je vhodná chvíle vzít si volno. Zasloužený odpočinek dokáže ocenit určitě každý, kdo se pohybuje v pracovním procesu. Jak je to ale s návratem do reality? Vzbuzuje u Vás dovolená nové pracovní nasazení, nebo naopak absolutní neschopnost cokoli řešit a problém dostat se opět do „zajetých kolejí“? Pokud se řadíte k druhému typu, máme pro Vás pár doporučení, jak překonat návrat do práce.

Nepodceňujte nutná opatření ještě před dovolenou

Aby proběhl návrat do zaměstnání v co největším klidu, je potřeba udělat určité přípravy ještě před Vaším  plánovaným volnem:

 • Včas informovat o dovolené kolegy, šéfa, atd.
 • Zařídit si někoho, kdo Vás bude zastupovat, pokud je to nutné.
 • Dokončit co nejvíce rozdělané práce, abyste o svých restech nemuseli přemýšlet během dovolené a vraceli se tak s čistou hlavou.
 • Nastavit automatickou odpověď na e-maily, která bude informovat o délce Vaší nepřítomnosti a o Vašem dočasném zástupci, případně nechat doma služební telefon, je-li to možné.

Šťastná dovolená = šťastný návrat

 bungalov, dovolená, zaměstnání, návrat do reality, odpočinek, Blog, zdraví, hubnutí, rady, tipy, trendy, soutěže, úspory, zdraví žživotní styl, slevový portál, pošštovné zdarma, doprava zdarma, Slevy, nízké ceny, levné zbožží, výhodný nákup, nejlepšěí cenyNa návrat do reality má vliv i samotný průběh dovolené. Ať už relaxujete doma, na krátkých výletech nebo na několikadenním pobytu, je důležité, aby pro Vás byla dovolená vydařená a abyste se cítili naplnění a odpočatí. Je jasné, že pokud zvolíte k dovolené nevhodné místo nebo se necháte zneklidňovat nepříznivým počasím, komplikacemi při cestování, hádkami s partnerem, ztrátou peněženky, atd., bude Vaše negativní naladění pokračovat i po návratu z dovolené. Pokuste se proto dodržet několik jednoduchých zásad:

 • Vybrat pro Vás nejpříjemnější způsob relaxace – sport, poznávací zájezdy, relaxační pobyty, četba, procházky, atd.
 • Nenechat se rozhodit maličkostmi, které se dají vyřešit.
 • Vyhýbat se zbytečným konfliktům s lidmi, kteří Vás během dovolené obklopují.
 • Pokusit se na všem vidět přínosy a pozitiva.

Hurá do práce

práce, dovolená, zaměstnání, návrat do reality, odpočinek, Blog, zdraví, hubnutí, rady, tipy, trendy, soutěže, úspory, zdraví žživotní styl, slevový portál, pošštovné zdarma, doprava zdarma, Slevy, nízké ceny, levné zbožží, výhodný nákup, nejlepšší cenyNekonečný relax si však může dovolit jen málokdo, a proto většinu z nás po tak očekávaném volnu nikdy nemine návrat do běžného pracovního života. Ještě než ale dojde na první „podovolenkový“ příchod do zaměstnání, zkuste se na něj připravit:

 • Pokud trávíte dovolenou na cestách, vraťte se raději o den dřív – získáte více času na aklimatizaci, odpočinek, spánek a celkovou regeneraci (tzv. mentální hygienu).
 • Sestavte si seznam úkolů  na doma i do práce podle jejich důležitosti – po dovolené raději vyberte úkolů méně a pouze ty nezbytné.
 • Pokud se po návratu z dovolené necítíte ve své kůži, vytvořte si nějaký rituál, ať už doma, nebo v zaměstnání – např. úklid bytu, kanceláře, sport, péče o zahradu, nebo jiné oblíbené činnosti. Uvidíte, že Vám pomůžou se startem do reality.
 • Po případném návratu ze zahraničí si přečtěte noviny nebo zpravodajské weby, kde se dozvíte o aktuálním dění v Čechách, ať máte čím přispět do debaty, až budou kolegové rozebírat sportovní, politické či kulturní aktuality – lépe tak znovu zapadnete do kolektivu, z něhož jste byli delší dobu „vyloučeni“.
 • První pracovní den přijďte do zaměstnání s časovým předstihem. To Vám umožní získat čas na zjištění novinek v práci nebo na poklábosení s kolegy, kteří už budou dychtivě čekat na Vaše originální dovolenkové zážitky. To, že zjistíte aktuální stav o pracovišti, Vás může zachránit od pozdějších výmluv typu: „Já to nevěděl…“ nebo „Já jsem byl na dovolené…“, které, přiznejme, stejně na nadřízené nezabírají.

Řekněte nám, co si myslíte – Komentujte níže!

Máte také problémy se znovuzavedením pracovního režimu? Zkoušeli jste někdy uvedené tipy? Pomohl Vám některý z nich? Máte další doporučení, která tu nezazněla? Podělte se o své zkušenosti v komentářích níže nebo na Facebooku!

1. díl (letní seriál) – JAK DODRŽET PITNÝ REŽIM BEZ SLOŽITÉHO HLÍDÁNÍ TEKUTIN

2. díl (letní seriál) – JAK SE NETRADIČNĚ A EFEKTIVNĚ BRÁNIT PROTI KOMÁRŮM BEZ…

3. díl (letní seriál) ZÁZRAK JMÉNEM CUKETA – PROČ JE TAK PROSPĚŠNÁ?

5. díl (letní seriál) NENECHTE SVÉHO ČTYŘNOHÉHO MAZLÍČKA SNÍST!

6. díl (letní seriál) JAK PŘEŽÍT V DIVOČINĚ ANEB VÝBAVA, JAK SE PATŘÍ!

Martina Kratochvílová

Martina Kratochvílová

Studuji učitelství pro druhý stupeň základních škol, stát se učitelkou je zároveň mým snem. Mou specializací je český jazyk s občanskou výchovou. Ve volném čase ráda čtu, mám ráda hudbu, dokážu ocenit jakoukoliv. Odjakživa jsem milovníkem zvířat, nenapadá mě žádné, které bych vyloženě nesnesla. Nenávidím jakékoliv násilí a miluju pizzu! 🙂
Martina Kratochvílová

Napsat komentář

Top