4. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) KARAMBOLA ANEB ŠŤAVNATÉ POKUŠENÍ

4. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) KARAMBOLA ANEB ŠŤAVNATÉ POKUŠENÍ

karambola, exotické ovoce, čínská hvězdaŠťavnaté exotické ovoce jménem karambola se u nás konzumuje a také pěstuje čím dál častěji. Charakteristické hvězdy vzniklé při nakrájení plodu nás lákají svým netradičním vzhledem i chutí. Karambola, jiným názvem čínská hvězda či starfruit, je příjemným druhem letního osvěžení.

INDONÉSIE – DOMOV ČÍNSKÉ HVĚZDY

karambola, exotické ovoce, čínská hvězdaKarambola původem z Indonésie se rozšířila do celého světa! Plody do našich obchodů cestují až z daleké Brazílie, Indie, Číny, Austrálie či Thajska. Stále zeleným stromům druhu Averrhoa carambola vyhovují tropické podmínky, tzn. horké a vlhké podnebí. Půdy s dostatkem výživy zajistí vzrůst stromu do výšky až 12 metrů a sklizeň 2-3x do roka.  Čínskou hvězdu vypěstujeme také u nás v teplých sklenících.

PLOD STROMU AVERRHOA CARAMBOLA

Exotická karambola je šesticípý nebo pěticípý plod stromu Averrhoa carambola vyznačující se ostrými hranami a lesklou oranžovou, zelenou nebo žlutou slupkou. Uvnitř plodu nalezneme šťavnatou dužinu jantarové barvy a sladkokyselé chuti. Čínská hvězda obsahuje kyselinu šťavelovou, díky které nám svou chutí může připomínat více tradiční a známou reveň. Přínosem pro naše zdraví je karambola především díky svému obsahu vitamínu C, vápníku, fosforu a železa.

PRO VZHLED I CHUŤ

karambola, exotické ovoce, čínská hvězdaŘezy karamboly ve tvaru hvězdy používáme pro dekorování dortů, zákusků, nápojů, ale i na ozdobení ovocných salátů nebo zmrzlinových pohárů. Karambola upravená jako čatní dodá exotický nádech hlavním jídlům. Milovníci sladkého ocení karambolový džem nebo marmeládu.

PODĚLTE SE S OSTATNÍMI!

A jak upravujete karambolu Vy? Podělte se s ostatními o Vaše recepty a zkušenosti na našem Facebooku nebo v komentářích (viz níže).

1. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) PITAHAYA ANEB DRAČÍ OVOCE

2. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) MANGO ANEB TROPICKÝ POKLAD

3. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) MARACUJA ANEB SLADKOKYSELÝ ZÁZRAK

5. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) PAPÁJA ANEB OVOCE ANDĚLŮ

6. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) AVOKÁDO ANEB ZÁZRAČNÉ OVOCE, NE ZELENINA!

7. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) GRANÁTOVÉ JABLKO ANEB OVOCE VĚČNÉHO MLÁDÍ

8. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) RAMBUTAN ANEB ČERVENÝ MOŘSKÝ JEŽEK

9. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) KIWI ANEB NENÁPADNÝ ZÁZRAK

10. DÍL (seriál SVĚTEM CHUTÍ) DURIAN ANEB NEVONÍCÍ KRÁL OVOCE

Alena Klementová

Alena Klementová

Jsem absolventkou gymnázia a již druhý rok zasvěcuji studiu tajů psychologie. Svůj volný čas ráda trávím s knihou či domácími mazlíčky. Věnuji se také pečení a kreativnímu psaní. K mým životním snům patří návštěva Islandu a napsání knihy.
Alena Klementová

Latest posts by Alena Klementová (see all)

Napsat komentář

Top