BYL POZDNÍ VEČER – PRVNÍ MÁJ…

BYL POZDNÍ VEČER – PRVNÍ MÁJ…

… Večerní máj – byl lásky čas. Kdo by neznal tuto nesmrtelnou báseň jednoho z nejznámějších českých básníků všech dob – Karla Hynka Máchy. Líčení májové přírody a nešťastné lásky dvou mladých milenců je srdceryvným příběhem Máchovy literární tvorby. Zanechme však smutného konce dvou nešťastníků a soustřeďme se na 1. máj jako na svátek zamilovaných.

První máj, svátek zamilovaných, láska, prvomájové políbeníPOHLED DO HISTORIE

První květen je od roku 1890 znám jako svátek práce. Na památku dělnické stávky a následného Heymarketského masakru je mezinárodním dělnickým svátkem. V západních zemí má však i další důležitou úlohu – první máj je svátkem všech zamilovaných!

Květen pak následuje jako měsíc lásky. S prvním májem je spojen den předešlý – 30. duben významný pro pálení čarodějnic a stavění tzv. májek. Májka, máje nebo máj značí kmen břízy, smrku či jedle zdobený stužkami, krepovým papírem a věncem. Postavení máje má přinést vesnici požehnání a úspěšný následující rok. V noci mladí muži máj hlídají před muži z jiných vesnic, kteří se ji snaží porazit. Ztráta májky bývá pro vesnici velkou ostudou.

První máj, svátek zamilovaných, láska, prvomájové políbeníPRVOMÁJOVÉ POLÍBENÍ

Krásným a pro mnohé nejdůležitějším zvykem prvního máje bývá políbení pod rozkvetlou třešní. Polibek má ženě přinést zdraví a krásu po následující rok. V minulosti sliboval také plodnost.

První máj, svátek zamilovaných, láska, prvomájové políbeníROMANTICKÝ PRVNÍ MÁJ

Prvomájové políbení může být začátkem romantického večera. Užijte si krásný květnový večer s Vaší milovanou polovičkou pod záštitou prvního máje. Romantický večer se neobejde bez dobrého vína, chutné večeře a pro ženu tolik důležité květiny. Kytice růží se dá pojmout i poněkud netradičně a celý květ nahradit okvětními lístky, kterými ozdobíte pokoj.

PODĚLTE SE S OSTATNÍMI

A jak oslavujete první máj se svou drahou polovičkou Vy? Dodržujete tradici prvomájového políbení? Podělte se s námi o své zkušenosti na našem Facebooku nebo v komentářích (viz níže).

Alena Klementová

Alena Klementová

Jsem absolventkou gymnázia a již druhý rok zasvěcuji studiu tajů psychologie. Svůj volný čas ráda trávím s knihou či domácími mazlíčky. Věnuji se také pečení a kreativnímu psaní. K mým životním snům patří návštěva Islandu a napsání knihy.
Alena Klementová

Latest posts by Alena Klementová (see all)

Napsat komentář

Top