1. díl (dovolenkový seriál) CESTOU, NECESTOU …

1. díl (dovolenkový seriál) CESTOU, NECESTOU …

cesta, léto, auto, autobus, dopravní prostředek, prázdniny, dovolená, cestování, nevolnost, pohodlíLéto je období slunce, nových zážitků a splněných přání. Za svými sny musíme často cestovat. Autem, autobusem nebo letadlem? Možností je mnoho. Svět je plný nádherných míst a díky nejrůznějším dopravním prostředkům je máme na dosah ruky. A kam se letos chystáte vyrazit Vy?

Cesta na vytoužené prázdniny občas bývá bohužel spojena s nepříjemnostmi.  Zvláště pro starší generaci a výletníky z řad dětí dlouhé cestování na dovolenou představuje výrazný problém. Vše se dá naštěstí zvládnout pomocí pár vychytávek. Cesta za dobrodružstvím nám bude rychleji utíkat a náš komfort se zvýší.

PŘIPRAVENÝM ŠTĚSTÍ PŘEJE

cesta, léto, auto, autobus, dopravní prostředek, prázdniny, dovolená, cestování, nevolnost, pohodlíZákladem všeho je správná příprava a ani cestování netvoří výjimku. Všichni zodpovědní cestovatelé to jistě znají. Sotva vyjedete z domu, už máte obavy, zda jste zamkli hlavní dveře nebo vypnuli varnou konvici. Je lepší vše několikrát zkontrolovat, než mít během cesty černé myšlenky o stavu Vaší domácnosti.

Máte pocit, že jste něco zapomněli na dovolenou sbalit  a stovky kilometrů od domova to budete nutně potřebovat? Před balením si připravte seznam a řiďte se podle něj.

PŘEDEJDĚTE NEVOLNOSTI

Nevolnost spojená s cestováním, odborně kinetóza, trápí nejen děti, ale i dospělé. Cestovní nevolnost způsobuje více podnětů, které působí na naše vnitřní ucho. V něm se mimo jiné nachází centrum polohy a pohybu. Při jízdě jsou buňky vnitřního ucha nadměrně drážděny a dochází tak k nevolnosti. Dovolená však nemusí být v ohrožení! Nejčastějším opatřením jsou léky proti nevolnosti, které fungují na základě prevence a užívají se cca 30 minut před zahájením jízdy. Pomáhá také dodržovat pitný režim, při jízdě nečíst a naopak se dívat na velmi vzdálené předměty.

POHODLÍ NADEVŠE

cesta, léto, auto, autobus, dopravní prostředek, prázdniny, dovolená, cestování, nevolnost, pohodlíDopravní prostředky nám sice pomáhají překonávat dlouhé vzdálenosti, ale po několika hodinách jízdy i to nejlépe uzpůsobené sedadlo auta či autobusu bude nepohodlné. Neustále budeme měnit polohu sezení a bude nás bolet každá část těla. Přesezení v autě nejlépe zabráníme pravidelnými přestávkami. Krátkou procházkou rozpohybujete ztuhlé svaly a řidič získá dostatek rozptýlení od neustálého soustředění.

Pro chladné večery je do autobusu nebo auta vhodné přibalit pokrývku. K pohodlí nám přispěje také nafukovací cestovní polštářek. K jeho dalším výhodám patří skladnost a omyvatelnost.

KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ

cesta, léto, auto, autobus, dopravní prostředek, prázdniny, dovolená, cestování, nevolnost, pohodlíA hrát si můžou děti i dospělí. V dopravních prostředcích jsme omezeni prostorem, ale existuje spousta ,,prostorově nenáročných“ her a aktivit. K těm nejoblíbenějším patří slovní fotbal, magnetické deskové hry a cestu nám jistě zpříjemní i společně zazpívaná oblíbená píseň. Mnozí si cestování neumí představit bez poslouchání hudby. Právě pro ně jsou vhodná sluchátka, např. bezdrátová. Také se Vám sluchátka pořád zamotávají? S bezdrátovými je po problému! Jejich použití je tak rychlejší a pohodlnější. Hry při cestě za prázdninami výletníky zaručeně zabaví a řidiči poskytnou klid a dostatek koncentrace pro bezpečné řízení.

INSPIRUJTE OSTATNÍ!

Máte i Vy rady a tipy, jak zvládnout dlouhou cestu na dovolenou? Pochlubte se na našem Facebooku nebo v komentářích (viz níže).

2. díl (dovolenkový seriál) – DOVOLENÁ V PŘÍRODĚ

3. díl (dovolenkový seriál) – LETEM SVĚTEM 

 

Alena Klementová

Alena Klementová

Jsem absolventkou gymnázia a již druhý rok zasvěcuji studiu tajů psychologie. Svůj volný čas ráda trávím s knihou či domácími mazlíčky. Věnuji se také pečení a kreativnímu psaní. K mým životním snům patří návštěva Islandu a napsání knihy.
Alena Klementová

Latest posts by Alena Klementová (see all)

Napsat komentář

Top