FENOMÉN ZVANÝ CHIA

FENOMÉN ZVANÝ CHIA

chia, chia semínka, chia pudinkChia semínka se stala fenoménem posledních let. Semínka zvaná chia jsou plodem šalvěje hispánské, která roste nejhojněji v horských oblastech Střední Ameriky. Pojmenování Chia má své opodstatnění, v překladu toto mayské slovo znamená síla.

chia, chia semínka, chia pudinkPROČ PRÁVĚ CHIA SEMÍNKA?

Co je na těch semínkách tak zvláštního ptají se všichni, kteří je ještě neznají. Nenechte se zmást jejich velikostí. Šedočerná semínka o velikosti pouhého  jednoho milimetru mají totiž obrovské účinky a právo pro označení ,,superpotravina”.

5 DŮVODŮ PROČ KONZUMOVAT CHIA SEMÍNKA

1. Významné účinky chia semínek znali již staří Mayové a Aztékové, kterým sloužila jako zdroj energie.  Přispívají k vytrvalosti, což ocení především sportovci.

chia, chia semínka, chia pudink2. Chia semínka  na sebe vážou vodu a mohou až zpětinásobit svůj objem. Díky jejich nabobtnání máme pocit plnosti a slouží i proti dehydrataci.

3. Další výhodou chia semínek je, že jsou bez chuti, proto je můžete přidávat do nejrůznějších jídel a kombinovat je s ostatními potravinami bez obav, že pokrm  změní svou chuť. Skvěle se Vám osvědčí v kombinaci s jogurtem, mlékem a ovocným nebo zeleninovým smoothie.

chia, chia semínka, chia pudink4. Snižují hladinu cholesterolu i cukru v krvi, takže jsou vhodnou potravinou pro diabetiky. Obsahují velké množství bílkovin, které musí doplňovat vegetariáni a vegani.  

5. Díky svému obsahu živin mají pozitivní vliv na růst a kvalitu vlasů, nehtů i čistotu pokožky. Chia semínka jsou kvalitním zdrojem vlákniny, vitamínů, vápníku a draslíku. Jsou prevencí před  civilizačními chorobami jako je obezita a vysoký krevní tlak.

chia, chia semínka, chia pudinkCHIA PUDINK

Na jednu porci budete potřebovat: 100 ml mléka, 5 lžiček chia semínek,  1 lžíci strouhaného kokosu, 1 lžičku medu, 100g bílého jogurtu, 40g ovesných vloček, oblíbené ovoce a lísteček máty.

Postup: 5 minut zahříváme mléko s medem, chia semínky a strouhaným kokosem. Takto připravený chia pudink nalijeme do sklenice a necháme 30 minut odpočinout v lednici. Na vzniklou ztuhlou směs vrstvíme ovesné vločky a bílý jogurt. Dozdobíme ovocem a lístečkem máty.

POCHLUBTE SE!

A jaký je Váš oblíbený recept s chia semínky? Pochlubte se ostatním na našem Facebooku nebo v komentářích (viz níže).

Alena Klementová

Alena Klementová

Jsem absolventkou gymnázia a již druhý rok zasvěcuji studiu tajů psychologie. Svůj volný čas ráda trávím s knihou či domácími mazlíčky. Věnuji se také pečení a kreativnímu psaní. K mým životním snům patří návštěva Islandu a napsání knihy.
Alena Klementová

Latest posts by Alena Klementová (see all)

1 komentář u „FENOMÉN ZVANÝ CHIA“

 1. Chia semínka kupuji po půl kilech, dávám do jogurtu, do tvarohu, do zakysané smetany. Dělám smootthie hlavně ovocné, s ananasem, borůvkami, malinami.
  – banán, jablko, avokádo, voda, mléko, lžíce medu
  – banán, borůvky, mléko
  – banán, kiwi, 3 lísky máty (ze zahrádky), pár listů baby špenátu
  – okurka, mrkev, jablko, někdy i trochu džusu
  – okurka, řapíkatý celer, citronová šťáva, petrželka, kousek zázvoru
  (Pokud nemám banán, nic se neděje, prostě ho vynechám, poměry surovin nepíši, vždy ale jedna by měla být ta hlavní – takže víc).
  Zlepšily se mi vlasy, nehty, cholesterol. Určitě doporučuji :-).

Napsat komentář

Top