VŠEM ŽENÁM NEJEN NA MDŽ

VŠEM ŽENÁM NEJEN NA MDŽ

MDŽ, mezinárodní den žen, ženy, květiny, dárek, svátek ženMezinárodní den žen známe především pod zkratkou MDŽ. Každoročně a již tradičně připadá na 8. březen a je věnován všem ženám. Mezinárodní den žen není sice státním svátkem, ale přesto má pro mnohé z nás nezpochybnitelný význam. U nás, tedy v České republice, má od roku 2004 status významného dnu.

ZPÁTKY DO MINULOSTI

MDŽ, mezinárodní den žen, ženy, květiny, dárek, svátek ženV pátek osmého března letos oslavíme svátek stanovený OSN (Organizací spojených národů), který vznikl jako oslava výročí stávky newyorských švadlen. Politické důvody daly vznik velkému shromáždění za volební právo žen, které se konalo 8. března 1908 v New Yorku. I přesto, že byl svátek žen slaven v různých zemích během února či března, pevné datum pro připomenutí ženských práv a rozvoje nebylo dlouhá léta stanoveno. Pro nás známé datum osmého března bylo uznáno mezinárodním dnem žen až po první světové, a to pod vlivem dalších demonstrací. Od roku 1975 svátek oficiálně uznala Organizace spojených národů.

PŘIJETÍ I ZPOCHYBŇOVÁNÍ

MDŽ, mezinárodní den žen, ženy, květiny, dárek, svátek ženMezinárodní den žen je připomínkou mezinárodní solidarity, rovnoprávnosti žen, spravedlnosti, míru a rozvoje. V současné době bývá MDŽ také zpochybňován a to především z důvodu, že vytváří kulturní rozdíly mezi ženami a muži.

NEZAPOMÍNEJTE

Každá žena jistě ocení, že si na ni blízký muž nebo jiná žena, např. kamarádka vzpomene a ocení její přítomnost. Potěšit ji můžete dárkem v podobě šperku. Například Řetízek s přívěskem neurazí žádnou ženu. V  případě kamarádek společným posezením v kavárně, odpočinkem při masáži nebo drobností nezklamete.

KRÁSA OKVĚTNÍCH LÍSTKŮ

MDŽ, mezinárodní den žen, ženy, květiny, dárek, svátek ženDůležitou roli při oslavách hrají také květiny. Nemusíme se ohlížet pouze na tradiční karafiáty, které oslavy MDŽ doprovázely v minulosti, ale pozornost si zaslouží také romantické růže, něžné tulipány nebo výrazné gerbery.

PODĚLTE SE S NÁMI

A čím potěšíte důležité ženy ve Vašem okolí Vy? Sázíte na tradiční dárky nebo je okouzlíte svou kreativitou? Podělte se s námi o Vaše tipy na našem Facebooku nebo v komentářích (viz níže).

Alena Klementová

Alena Klementová

Jsem absolventkou gymnázia a již druhý rok zasvěcuji studiu tajů psychologie. Svůj volný čas ráda trávím s knihou či domácími mazlíčky. Věnuji se také pečení a kreativnímu psaní. K mým životním snům patří návštěva Islandu a napsání knihy.
Alena Klementová

Latest posts by Alena Klementová (see all)

Napsat komentář

Top